Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun


07. 10. 2020  12:04     Tomáš Volf     komentáře (0)

Srpnový zahraniční obchod dosáhl přebytku 7,6 mld. korun. Oproti srpnu minulého roku se export propadl o 5,4 % a import o 4,9 % a to byl ještě letošní srpen delší o jeden pracovní den.

Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun
Se státy EU přebytek obchodní bilance klesl o 1,5 mld. korun. Propad se týká také Polska, Maďarska a především Německa. S posledním naším sousedem Slovenskem, se přebytek naopak mírně zvýšil. Podobná situace je i u států mimo EU, se kterými se schodek mírně zvedl o 0,3 mld. korun.

Koulí na noze je tradiční tahoun zahraničního obchodu, tedy automobilový průmysl. Jeho přebytek bilance klesl o 5 mld. korun. Dobře se naopak vyvíjel obchod s ropou a zemním plynem, což ale nesouvisí s obecně se zlepšující situací, ale s meziročním poklesem ceny těchto komodit na světových trzích.

V dalších měsících se bude vše odvíjet o zahraniční poptávky. Druhá vlna koronaviru a následné restriktivní opatření vlád mohou poslat český zahraniční obchod ještě do větší propasti. Situaci může pomoci masivní podpora německé vlády tamní ekonomice, avšak tento efekt nemůže změnit celkové paradigma. Dokud se bude nad Evropou vznášet hrozba koronaviru a dokud vlády zemí budou mít na stole další omezení ekonomik, obava lidí se bude jen prohlubovat a chuť utrácet bude na bodu mrazu.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Zahraniční obchod v srpnu s přebytkem 7,6 mld. korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

36052445405

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o

6,9 %


Podle zpřesněných čísel klesla česká ekonomika meziročně ve 3.Q letošního roku o 5 %, zatímco původní odhady hovořily o poklesu o 5,8 %. Mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %, předchozí odhady ukázaly na růst pouze o 6,2 %. Dnešní čísla jsou tak revizí směrem vzhůru.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více