Za první tři měsíce česká ekonomika meziročně klesla o 2,2 %


16. 05. 2020  02:24     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podle ČSÚ se domácí ekonomika meziročně propadla o 2,2 %, mezičtvrtletně to bylo o 3,6 %. Dnešní předběžná čísla o výkonu ekonomiky korespondují s odhady trhu. Vládní opatření proti šíření koronaviru sice začala platit až v průběhu března, přesto se domácí ekonomika výrazně propadla.

Za první tři měsíce česká ekonomika meziročně klesla o 2,2 %
Bylo to především vlivem nízké zahraniční poptávky. Naši obchodní partneři se totiž začali potýkat s koronavirem dříve než my, což mělo za následek snížení jejich ekonomické aktivity.

ČNB na průběžná data reaguje snižováním sazeb a v posledních dnech začala otevřeně hovořit o dalších nástrojích na podporu ekonomiky. Mezi ty patří i intervence proti české koruně ve snaze podpořit ekonomiku.

V dalších měsících se dočkáme růstu nezaměstnanosti, stabilizování inflace kolem inflačního cíle ČNB či pod ním, poklesu průmyslové produkce a propadu tržeb maloobchodníků. Dá se tedy čekat, že se ve 2.Q. tohoto roku domácí ekonomika propadne mnohem výrazněji. ČNB ve svých prognózách počítá s letošním propadem HDP o 8 %.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Za první tři měsíce česká ekonomika meziročně klesla o 2,2 %

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

32057563801

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více