TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY:
Zadlužení lidí se zvyšuje. Podíl neplatičů ale klesá


12. 08. 2019  00:31     Miroslav Zeman     komentáře (1)

TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Úvěrový trh v České republice patří ke nejbezpečnějším v Evropě. Podíl neplatičů, tedy těch kdo řádně nesplácí své úvěry je i v porovnání s vyspělými zeměmi nízký a podíl těchto neplatičů navíc stále klesá.

TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Zadlužení lidí se zvyšuje. Podíl neplatičů ale klesá
Dluhy tuzemských občanů dosáhly v celkovém objemu více než 2 biliony korun. Zvýšily se tak meziročně o 162 miliardy korun. Naopak objem nesplácených úvěrů se snížil o 6 miliard korun na 41 miliardy korun.

Podíl neplatičů také postupně klesá. Tuzemské banky tak v podstatě vůbec nejsou ohroženy rizikem velkého objemu nesplácených úvěrů, jako je tomu u mnoha bank v zahraničí. Není také na místě brzdit trh úvěrů a hypoték, který je velmi stabilní a bezpečný.

Za nárůstem úvěrů přitom mohou do velké míry hypoteční úvěry. Na jedné straně sice došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypotečních úvěrů způsobeném regulací České národní banky, na druhou stranu však zájem o hypotéky začal po podzimním loňském vrcholu klesat až z počátkem tohoto roku. Ačkoliv k poklesu trhu s hypotékami nakonec skutečně dochází, nemělo by být tohoto cíle dosahováno zásahy z vnějšku, které degenerují trh.

Právě hypoteční úvěry mají přitom velký podíl na bezpečnosti úvěrového portfolia tuzemských bank. Na rozdíl od jiných druhů úvěrů totiž hypoteční úvěry rostou nejvíce. Hypoteční úvěry navíc patří mezi nejbezpečnější druhy úvěrů. Jsou totiž na rozdíl od spotřebitelských úvěrů zajištěny nemovitostí a tudíž je banka v případě nesplácení úvěru výrazně více chráněna, než v případě klasických, neúčelových úvěrů. Podíl neplatičů patří právě v případě hypotečních úvěrů k těm nejnižším.

Na pozitivním vývoji na trhu úvěrů a zvyšování jejich bezpečnosti má dále vliv rekordně nízká nezaměstnanost, která snižuje počet neplatičů, resp. lidí, kteří nejsou schopni splácet své závazky. Lidé, kteří pracují mají možnost našetřit na své budoucí výdaje a tak nejsou tolik závislí na využívání prostředků z úvěrů. I to je důvodem proč počet dlužníků klesl meziročně o 27 tisíc, na celkových 3,03 milionů. I tento fakt prokazuje, že Česká republika není zemí, která funguje pouze z úvěrů a její občané jsou předluženi, resp. nehrozí, že by lidé v České republice byly hromadně a globálně ohroženi rizikem nemožnosti splácet své závazky.

NÁŠ SERIÁL O ÚVĚRECH, ÚVĚROVÝCH PRODUKTECH A FINANČNÍ GRAMOTNOSTI NALEZNETE ZDE!

S partnerem speciálu o úvěrech

 TÝDENNÍ SPECIÁL - JAK NA ÚVĚRY: Zadlužení lidí se zvyšuje. Podíl neplatičů ale klesá

newusafinancialfunding@gmail.com
Attention I am MR. DEA LAE, a business start-up and investment consultant, I work with NEW USA FU...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

36550001441

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4650
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,4380
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5125
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7005
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,3715
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,9600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1456
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více