Spory s pronajímatelem nelze řešit neplacením nájmu. Hrozí výpověď


26. 05. 2024  08:22     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PRÁVNÍ PORADNA BANKOVNÍCH POPLATKŮ: Dluží vám pronajímatel například za přeplatek na dodávkách energií? Nebo po něm chcete něco opravit? Tyto spory vás neopravňují přestat platit nájem, nebo si jednostranně své nároky proti nájmu započítávat. Může vám tak hrozit výpověď z nájmu bez výpovědní doby a další sankce.

Spory s pronajímatelem nelze řešit neplacením nájmu. Hrozí výpověď
Fakt, že nájemce vede spory s pronajímatelem, nebo nemá vystavenou novou nájemní smlouvu neznamená, že přestane svévolně hradit nájemné a zálohy spojené s užíváním daného bytu. Na tom nic nemění ani současná koronavirová krize. V opačném případě dává pronajímateli možnost vypovědět smlouvu bez výpovědní doby a zažalovat nájemce o dlužnou částku.

DOTAZ ČTENÁŘE

Dobrý den, potřebovala bych poradit s jednou situací. Bydlím s manželem a třemi dětmi v pronajatém bytě. Právě teď to byl rok co tu bydlíme. Nájemní smlouvu mám na rok, v červenci mi nájemní smlouva skončila a majitel sliboval že mi napíše novou nájemní smlouvu, ale stále jen slibuje, přicházím tak o příspěvky na bydlení. Jako nátlak na obnovení smlouvy jsem nezaplatila majiteli dva měsíce nájem. Mám vratnou kauci ve výši dvou nájmů, takže v podstatě mu pořád nic nedlužím. Máme s celou rodinou zde v bytě trvalý pobyt. V kuchyni nám praskla ve zdi voda. Majitel nechal zeď rozbít, opravit stupačku, ale už půl roku máme v kuchyni rozbouranou zeď a díru ven, z čehož plynou další nepříjemnosti jako je nepořádek, ale hlavně plíseň po celé kuchyni. V takovýchto podmínkách žiji s dvouletým synem a dalšími dvěma dětmi. Majitel nechce kuchyň opravit dokud prý nedoplatím dlužné dva nájmy. Mimo jiné mi vyhrožuje, že pokud nemám platnou nájemní smlouvu, může kdykoliv přijít s policií a nechat mně ze dne na den vystěhovat. V nájemní smlouvě jsem však měla napsáno dvouměsíční výpovědní lhůtu. A v bytě máme trvalý pobyt. Prosím o radu, co mám teď dělat.

ODPOVĚĎ PRÁVNÍKA:

Dobrý den,

na nájemné má samozřejmě majitel nárok. Na druhou stranu Vy zase máte nárok na opravu bytu, tak aby byl vhodný k užívání a nevykazoval takto závažné vady. Současně ale máte i nárok na písemnou nájemní smlouvu. Pokud nemáte nájemní smlouvu, neznamená to rovněž, že platit nemusíte, i nadále totiž užíváte byt za původních podmínek. Platí tak v podstatě původní nájemní smlouva. Fakt, že není nová smlouva Vás neopravňuje neuhradit nájemné. Dalo by se totiž argumentovat tak, že pokud Vám vadí, že nemáte nájemní smlouvu, můžete byt opustit a najít si jiný nájem, o takové řešení však přepokládám zájem nemáte.

Buď tedy najdete nějakou dohodu s majitelem, jinak dříve či později v bytě budete muset skončit. Není to tak, že Vás majitel může ze dne na den vystěhovat, nicméně ve střednědobém horizontu toho stejně dosáhne, protože má nárok na úhradu přinejmenším místně obvyklého nájemného a náklady spojené s užíváním bytu, které mu rovněž nehradíte.

Určitě si tak jako nájemce nemůžete jednostranně započítat nějaké své nároky na částky spojené s vrácením přeplatku, uzavřením nové smlouvy, náklady spojené s opravou v bytě apod. Ale určitě máte právo o tyto výdaje majitele zažalovat.

PRÁVNÍ PORADNU POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ PRÁVNÍ SERVER PRO LAIKY: PROFIPRAVNIK.CZSpory s pronajímatelem nelze řešit neplacením nájmu. Hrozí výpověď

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

25164599088

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1710
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3805
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9250
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9854
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více