Rok 2021 se může stát rokem naděje. Bude růst ekonomika, ale i nezaměstnanost


30. 12. 2020  00:34     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Rok 2021 bude rokem naděje. Naděje lidí ve zlepšení současných problémů a starostí. Nové vakcíny proti koronaviru, růst ekonomiky k normálu, snížení inflace, ale na druhou stranu i zvyšování nezaměstnanosti. Kromě toho také mnoho nových příležitostí v oblasti elektronizace všech stránek našich životů.

Rok 2021 se může stát rokem naděje. Bude růst ekonomika, ale i nezaměstnanost
Rok 2021 přinese mnoho změn. S největší pravděpodobností se bude jednat o změny k lepšímu. Po trošku pochmurném roku 2020, který byl plný nejistot, překontných změn i omezování, příchází naděje, kterou je nová vakcína proti koronaviru, která se začne masivně aplikovat. Nárok na očkování by měl mít každý. Zda bude vakcína účinná i proti nejrůznějším rychlým mutacím koronaviru, se ještě ukáže.

Ve vakcíně a očkování je naděje, že už dojde k ukončení masivních omezujících opatření a utlumování ekonomiky. 

Využít příležitosti a potenciálu - digatalizace všude, kam se podíváme

Důležité také je, abychom nepromarnili příležitosti, které nám koronavirová krize přinesla. Jedná se zejména o schopnost rychle a efektivně reagovat na podobná ohrožení v budoucnu. Tou cestou je masivní digitalizace ekonomiky a mnoha dalších činností. Zejména ve školství se jedná o cestu, které se nevyhneme. To samé platí i pro širší uplatňování home office, tedy práce z domova nebo elektronické komunikace se státní správou a bankami.

Jakákoliv osobní přítomnost na úřadě, v bance nebo třeba i v práci, by měla být vždy nahraditelná i elektronickou formou. 

Rok 2021 je i naděje pro ekonomiku

Ekonomika má už v příštím roce růst. Po letošním útlumu o více než 7 procent, který byl doprovázen relativně vysokou inflací, aby měl být příští rok už ve znamení růstu o 3,3 procenta. Nenahradíme tak sice ještě současný pokles, ale jedná se o otočení směru k růstu ekonomiky i našich příjmů. Pokud dojde k úspěšnému masovému očkování, které bude funkční, dojde k zásadnímu zvýšení důvěry spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku. Mohlo by tak dojít k masivnímu utrácení a investicím. Nárůst nezaměstnanosti tak nemusí být nakonec nijak fatální. Propuštění zaměstnanci a lidé ukončující živnosti mohou velmi rychle získat zaměstnání nové, a to jak ve službách, tak i v průmyslu.

Naděje pro politiku

V roce 2021 se budou konat nejdůležitější volby, tedy volby do Poslanecké sněmovny. Tyto volby ovlivní další směřování naší země. V zásadě jsou dvě reálné možnosti povolebního uspořádání, o které se bude hrát. Buď bude pokračovat vláda s dominancí hnutí ANO, s libovolnými partnery, kteří budou ochotni s hnutím spolupracovat, nebo dojde ke změně a moci se chopí součástaná opozice, tedy liberálně pravicová část politického spektra. Dvě nové koalice se totiž mohou stát velkým nebezpečím a překážkou pro pokračování vlády ANO. 

Dovolil bych si však jeden odhad, který může znít dost divoce. Je ale reálně dost možné, že se jedna z koalic do sněmovny vůbec nedostane. Může se o to zaslouži jak větší přitažlivost liberální koalice v čele s Piráty ve spojení s hnutím STAN, tak i vznikající projekt Mikuláše Mináře, který může slabší pravicové koalici ubrat potřebné hlasy k dosažení mety 15 procent. Spojení tří stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09, totiž nemusí získat v součtu tolik hlasů, jak to dle předvolebních průzkumů vypadá.

Ať už to dopadne jakkoliv, a doufejme, že pro Českou republiku a její občany co nejlépe, bude stát před novou vládou mnoho výzev, který bude muset řešit.Rok 2021 se může stát rokem naděje. Bude růst ekonomika, ale i nezaměstnanost

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28307762822

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4400
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6940
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,4965
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5905
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5035
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1402
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více