Problém nízké důvěry v českou ekonomiku se nelepší


25. 09. 2023  09:23     Tomáš Volf     komentáře (0)

Spotřebitelská důvěra v září klesla na 88,3b. a důvěra podnikatelů šla dolů na 89,4b. Celkový obrázek se hned tak nezmění.

Problém nízké důvěry v českou ekonomiku se nelepší
Zvýšil se počet domácností, které čekají zhoršení celkové ekonomické situace, navíc hodnotí svoje finanční podmínky hůře než před rokem. K pořizování zboží dlouhodobé spotřeby, většinou financované úvěrem, není podle spotřebitelů vhodná doba.

Na spotřebitele i podnikatele se ze všech stran doslova valí katastrofické scénáře. Vysoké ceny potravin a energií, zima se blíží a ceny plynu letí nahoru, vysoké úroky, vysoké náklady na bydlení, nemožnost najít dobré zaměstnance, slábnoucí koruna, ceny pohonných hmot jsou opět nad 40 korunami za litr a takto lze pokračovat velmi dlouho.

Klíč k většině problémů, i když není samospásný, má v rukou vláda. Zadlužení země není vůbec dramatické, ale zadlužování ano. Schodky veřejných rozpočtů se v čase sice budou snižovat, ale jen velmi pomalým tempem. Pokud vláda není schopna dramatičtěji dupnout ve výdajích na brzdu, těžko lze po spotřebitelích chtít, aby pomohli ekonomice vyšší spotřebou. V době nejistoty se naopak české domácnosti chovají racionálně, když se omezují ve spotřebě.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czProblém nízké důvěry v českou ekonomiku se nelepší

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23424256704

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6440
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,7240
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6935
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,1920
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,4965
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9488
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více