Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana:
Nestihli jste se vypořádat do 3 let? Stejně o majetek nepřijdete


11. 04. 2023  00:52     Miroslav Zeman     komentáře (1)

PRÁVNÍ PORADNA: Paní Lenka (30) let, laborantka se dostala do vážné životní situaci. Po několikaletém manželství se s manželem rozvedla a nyní se obává o majetek. Nestihli se totiž vypořádat ve tříleté promlčecí lhůtě. Manžel trvá na tom, že veškerý majetek, který užívá je už jeho. Má pravdu, ale…

Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Nestihli jste se vypořádat do 3 let? Stejně o majetek nepřijdete
Dotaz paní Lenky:

Vážený pane doktore. Pře více než třemi lety jsme se s manželem rozvedli. Já jsem už nemohla snášet jeho chování a agresivní sklony vůči mé osobě a vůči našim dětem, a tak jsem se z našeho společného bytu, který jsme měli ve společném jmění manželů, odstěhovala. Manželovi v domě zůstalo veškeré zařízení i další věci. Manžel z nějakého důvodu vypořádání po rozvodu pořád oddaloval. Bylo mi divné proč, ale neřešila jsem to. Byla jsem ráda, že mám od něj konečně pokoj. Když jsem mu ale vypořádání připomněla nyní znovu, vysmál se mi, že už uběhla doba tří let od rozvodu a každý z manželů je vlastníkem toho, co užívá. Prý je vlastníkem domu i všeho zařízení, které po ty tři roky užíval a já si mám trhnout nohou.

Jsem v šoku, protože toto jsem opravdu nečekala. Opravdu může takhle člověk z neznalosti přijít ze dne na den o miliony korun a veškerý svůj bývalý majetek? Já jsem chtěla vypořádání řešit, ale manžel to pořád oddaloval a vždy si vymyslel nějaký nesmyslný důvod, proč vypořádání neudělat.

PRÁVNÍ PORADNU VÁM PŘINÁŠÍ PRÁVNÍ SERVER PRO LAIKY WWW.PROFIPRAVNIK.CZ

Odpověď Mgr. Miroslav Zemana:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Váš manžel má i nemá pravdu. Má pravdu, že je vlastníkem drobných věcí případně nehodnotného zařízení domu, které po ty tři roky užíval. Ostatně Vy už těžko prokážete, co v domě od doby Vašeho odstěhování zůstalo, a co nikoliv. Co se mezi tím rozbilo, co zmizelo. Když manžel bude tvrdit, že jste si některé věci odstěhovala už před více než třemi lety, tak opak rozhodně těžko prokážete. Co se tedy týká drobných věcí a zařízení bytu, má  manžel pravdu, že už je defacto výlučným vlastníkem těchto věcí.

Jiná je ale situace v případě domu. Tam se manžel rozhodně vlastníkem domu nestal, a pokud to tvrdí, tak si spíše usnadňuje situaci a chce Vás uvést v omyl, abyste netlačila na vypořádání z hodnoty domu. Máte právo, aby Vám manžel vyplatil polovinu tržní hodnoty domu, pokud na tom budete trvat. Jinak právně se vaše společné jmění manželů změnilo na podílové spoluvlastnictví a každý z Vás má na domě podíl o velikosti ½. Sama si také můžete zajistit změnu zápisu na katastru nemovitostí a manžel s tím nemůže nic dělat. Doufám tedy, že jsem Vás svou odpovědí potěšil a vše úspěšně dořešíte do, pro Vás, úspěšného konce.

#22

Základní informace k promlčení práva na vypořádání společného jmění manželů (3 roky)

  • Nutné podat návrh na vypořádání do tří let ode dne právní moci rozsudku o rozvodu
  • Pokud není návrh podán včas, mění se u nemovitostí vlastnictví ve společném jmění manželů, na podílové spoluvlastnictví, kdy má každý z manželů automaticky jednu polovinu nemovitosti
  • Manžel, který měl ve svém užívání drobný majetek či zařízení se stává jejich vlastníkem
  • Po uplynutí doby tří let už nelze podat žalobu na vypořádání


Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Nestihli jste se vypořádat do 3 let? Stejně o majetek nepřijdete

Promlčecí lhůta
Dobrý den, pane doktore. V roce 2008 jsme prodali byt, abychom pomohli mým rodičům se splácením dlu...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

20408200816

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2,9


ČÍSLO TÝDNE 2,9 právě tolik procent činila inflace v České republice v měsíci duben. Proti předchozímu měsici vzrostla o vysokých 0,7 procenta. Inflace tak opět začíná nabírat na síle.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7370
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,8130
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8075
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,0730
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,9660
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9721
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více