Poplatkovi už zase mohou pokutovat problémové nájemníky


08. 10. 2020  14:00     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Novela občanského zákoníku vrátila od 1. července 2020 pronajímatelům nemovitostí možnost zahrnout do nájemní smlouvy smluvní pokuty. Ty nesmějí dohromady s vratnou kaucí neboli jistotou přesáhnout tři měsíční nájmy a při jejich uplatnění se posuzuje též jejich přiměřenost danému prohřešku. Možnost smluvní pokuty však neslibuje výhody jen pro pronajímatele. Poctiví nájemníci se díky ní mohou dočkat nižších jistot, což pro ně sníží jednorázovou finanční zátěž spojenou s nájemním bydlením.

Poplatkovi už zase mohou pokutovat problémové nájemníky




Smluvní pokuty byly do konce roku 2013 běžnou součástí smluv o pronájmu nemovitosti. V roce 2014 je však zrušil nový občanský zákoník, aby narovnal nesouměrný právní vztah mezi majitelem a nájemcem. Pokud nájemní smlouva i přes zákaz smluvní pokutu obsahovala, taková pokuta byla neplatná. Letošní novela občanského zákoníku, jež vstoupila v účinnost 1. července, možnost smluvních pokut do smluv opět vrací.

„Jakkoliv to může vypadat, že novela zákona opět posílila stranu pronajímatelů, smluvní pokuty jsou i v zájmu poctivých nájemníků. Slouží totiž především jako ochrana pronajímatelů proti nepoctivým nájemcům, kteří porušují pravidla a dohody, čímž nájemní bydlení svým způsobem zdražují pro všechny. Bez možnosti smluvní pokuty měli pronajímatelé v ruce jen jedinou pojistku, a to takzvanou jistotu. Tu ale museli nájemníci složit naráz a předem, což pro ně mnohdy představovalo poměrně velkou finanční zátěž,“ vysvětluje Štěpán Smoleja, vedoucí právního oddělení společnosti UlovDomov.cz, která provozuje stejnojmenný realitní inzertní portál a také službu Ideální nájemce, jenž spravuje portfolio bytů v celkové hodnotě přes 6 miliard korun.

Smluvní pokutu navíc novela občanského zákoníku limituje, a to právě ve spojitosti s výší jistoty. Tyto dvě položky nesmějí dohromady činit více, než kolik činí trojnásobek měsíčního nájemného. Navíc se přihlíží i k tomu, zda je smluvní pokuta v případě jejího uplatnění přiměřená prohřešku. „Smluvní pokuta se nejčastěji uděluje za pozdní či žádnou úhradu nájemného nebo zálohových plateb, porušování domovního řádu, rušení nočního klidu, znečišťování společných prostor, a za poškozování bytu či zpoždění s jeho odevzdáním zpět pronajímateli. Pokud se ale nájemník proti pokutě ohradí, bude nutné v konkrétních případech posoudit, zda je přípustná a v přiměřené výši,“ říká Štěpán Smoleja.

Na smluvní pokutě se obě strany rovněž musejí dohodnout v nájemní smlouvě. Pokud by se navíc smluvní pokuta vázala k prohřešku, kterého se nájemník dopustil do 30. června tohoto roku, tedy před účinností novely, není jeho povinností pokutu zaplatit.



Poplatkovi už zase mohou pokutovat problémové nájemníky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15719102043

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 23,6830
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,0930
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2270
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,2695
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,3960
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3850
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,7759
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více