Maloobchodní tržby stále hluboko v červených číslech


07. 04. 2021  09:08     Tomáš Volf     komentáře (0)

Únor byl druhý měsíc v řadě, kdy byla většina obchodů uzavřena a Češi tak nemohli nakupovat přímo, ale pouze přes internet. To se nadále negativně projevovalo v maloobchodních tržbách, které v únoru meziročně klesly o 5,8 %. Jedná se sice o mírně lepší výsledek, ale stále jsme hluboko v červených číslech. 

Maloobchodní tržby stále hluboko v červených číslech
Mezi hlavní důvody proč maloobchodní tržby klesají, není zdaleka jen nemožnost nakupovat v kamenných obchodech, ale především obava spotřebitelů o své budoucí příjmy. Z čísel spotřebitelské důvěry vyplývá, že se zvedá počet lidí, kteří se obávají, že ztratí práci. To potvrzuje i trend na trhu práce. Březnová data o nezaměstnanosti se sice dozvíme dnes, ale z těch únorových je jasně vidět, že se počet lidí bez práce neutěšeně zvedá a fakt, že jsme stále nejlepší v EU, nezaměstnané příliš neuchlácholí.

Únorová situace na trhu je dobře vidět na tržbách prodeje přes internet, které meziročně vzrostl o 41,7 %. Celý březen se ponese v podobném duchu. Obchody byly celý měsíc zavřené, navíc platilo omezení pohybu, což bude znamenat další podseknutí poptávky spotřebitelů a ze statistik nejspíš vyplyne, že lidé se budou omezovat jen na nákup toho nejnutnějšího. O podstatném zlepšení tržeb maloobchodníků lze hovořit až při plném otevření obchodů a restaurací. 

<hr>

Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKMaloobchodní tržby stále hluboko v červených číslech

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

13876376542

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

192


ČÍSLO TÝDNE 192 právě tolik miliard vykázal státní rozpočet schodek ke konci měsíce dubna. Jedná se o dosud nejvyšší schodek v historii České republiky. Za jeho vznikem stojí jak výrazný pokles příjmů, tak strmé zvýšení výdajů státního rozpočtu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,6300
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,0720
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6065
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7070
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4175
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2035
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více