Kurz koruny letos dárky ze zahraničí prodraží


13. 11. 2020  10:46     Tomáš Volf     komentáře (0)

Český spotřebitel má před sebou dilema, jaké dosud neměl. Na jedné straně si je možné objednat dárky přímo ze zahraničí a vyhnout se tak inflaci, která se nyní pohybuje kolem 3 % a navíc chytře ušetřit podstatné peníze na směnném kurzu, nebo podpořit českou ekonomiku pořízením dárků v ČR a to konkrétně zakoupením českých výrobků.

Kurz koruny letos dárky ze zahraničí prodraží
Přestože se aktuální čísla šíření C19 lepší, letošní Vánoce se určitě ve větší míře přesunou na internet. Klasické nakupování v kamenných obchodech si letos leckdo odpustí a důvod nemusí být ryze zdravotní.

Když dárky ze zahraničí, tak odkud?

Většina dárků, které Češi tradičně objednávají přímo ze zahraničí, jsou za eura nebo dolary. V takovém případě není možné opomenout směnný kurz a je třeba se chovat racionálně. Koruna proti euru meziročně oslabila o více než 3,5 %, takže dárky, které zaplatíme v eurech, se nám oproti loňskému roku prodraží. Ještě hůře jsou na tom dárky objednané ze Švýcarska. Koruna proti franku oslabila o téměř 5,5 %. 

Další tradiční měnou, ve které si lze objednat vánoční dárky je americký dolar. Zde už je situace lepší, protože koruna meziročně posílila o 3,2 %. Dárky nás tedy vyjdou levněji, než loni. Pokud pojedeme na nákupy do Polska, nebo si objednáme zboží za zloté, ušetříme 1,3 %. Oproti loňskému roku se kurz koruny prakticky vůbec nezměnil k britské libře. 

V ČR je draho

Průměrné letošní zvýšení cen oproti loňskému roku je zatím daleko přes 3 %. V říjnu vzrostly meziročně ceny o 2,9 %. Velká část tohoto zdražení jde na vrub právě nepříznivému kurzu koruny k euru. Oslabení domácí měny vytváří tlak na dovozce a ti jsou nuceni zdražovat. Naopak výhodněji by si měly stát dárky dovezené z Ruska nebo Turecka. Koruna k rublu posílila meziročně o téměř 19 %. Ještě větší meziroční úspora čeká při nákupu dárků z Turecka. Tamní lira má za sebou tragický rok, kdy ke koruně oslabila o více než 33 %.   

Jak z toho ven?

Koruna je oproti loňskému roku slabá, kupovat zboží dovezené z Ruska nebo Turecka nemusí být každému po chuti, ale domácí inflace je příliš vysoká. Co tedy dělat? V dnešní době, zdá se, je nejlepší variantou do kurzového rizika vůbec nevstupovat a ze zahraničí nic neobjednávat. Dále je možné vyhnout se zahraničnímu zboží z dovozu, které je letos dražší také právě z důvodu slabší koruny. Jedinou zaručenou jistotou je nakupovat české produkty. Soustředit se na to, že zboží bylo vyrobeno v ČR. Dalším velmi pozitivním efektem je podpora domácí ekonomiky, českých firem a výrobců. Pokud se letošní Vánoce ponesou v duchu patriotismu, může to podpořit domácí firmy mnohem víc, než jakákoli vládní podpora.  

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Kurz koruny letos dárky ze zahraničí prodraží

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

1969059074

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více