Koruna smazala 80 % ztrát způsobené koronavirem


07. 09. 2020  07:15     Tomáš Volf     komentáře (0)

Citfindex je nyní na 24,50 CZK. Zatímco před koronavirem, tedy na přelomu února a března se Citfindex pohyboval kolem 24 korunové hranice, během března vystoupal až k 26,50 CZK, kde se držel prakticky až do poloviny května. Následovalo posilování koruny, které trvá až do teď.  

Koruna smazala 80 % ztrát způsobené koronavirem
Od března česká koruna nejvíce posílila vůči americkému dolaru, a sice o 14,7 %. Naopak nejméně se jí dařilo ke zlotému, ke kterému si připsala jen 2,3 %. Vůči všem sledovaným měnám si souhrnně koruna připsala 7,5 %.  

Do konce roku počítáme s postupným posilováním koruny vůči hlavním měnám. Průběžně sice mohou přijít částečné korekce, ale trendově se teoretický souhrnný kurz koruny nejspíš dostane na předkoronavirové hodnoty ještě letos. Hlavní roli bude hrát averze k riziku, rychlost oživení spotřebitelské poptávky u našich obchodních partnerů, zejména v Německu, výsledek prezidentských voleb v USA a závěr z jednání EU vs. Velká Británie a jejich společná obchodní dohoda po BREXITu.  

Index společnosti Citfin ukazuje, zda česká koruna posiluje, nebo slábne proti pěti hlavním světovým měnám dohromady. Pohyb tohoto teoretického kurzu dobře ukazuje na slábnoucí, nebo rostoucí trend domácí měny. Citfindex říká, jak by vypadal kurz koruny, kdyby její protiváhou byly měny EUR, USD, PLN, GBP, CHF najednou. 7

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Koruna smazala 80 % ztrát způsobené koronavirem

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

36057138583

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o

6,9 %


Podle zpřesněných čísel klesla česká ekonomika meziročně ve 3.Q letošního roku o 5 %, zatímco původní odhady hovořily o poklesu o 5,8 %. Mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %, předchozí odhady ukázaly na růst pouze o 6,2 %. Dnešní čísla jsou tak revizí směrem vzhůru.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více