Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu


13. 03. 2020  01:01     Tisková zpráva     komentáře (0)

Ve světě řádí od začátku prosince zcela nová infekce, virus COVID-19 ze skupiny koronavirů. Symptomy onemocnění se v mnohém podobají chřipce. Pokud je v případě chřipky řada otázek doposud nezodpovězena, pak koronavirus klade na vědce ještě větší nároky.

Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu
 • Vyspělý svět stál již před příchodem koronaviru na pokraji recese.
 • Ekonomické dopady samotného koronaviru nebudou zřejmě tak zásadní, jako může být panika s tímto virem spojená.
 • Z pohledu fundamentální analýzy se v případě koronaviru nejedná o bublinu.
 • Možná bude těžké zachovat pevné nervy, protože situace s koronavirem se ještě může zhoršit. Důsledné dodržování finančního plánu je zásadní.
 • Ukázaly se slabiny současného světa. Planeta je propojená a globální ekonomika životně závislá na Číně.
 • Hrozící pandemie, či spíše dopady opatření proti vzniku této pandemie, mohou ovlivnit ekonomiku a potažmo finanční trhy na delší dobu než jen na pár měsíců.

 

O koronaviru toho zatím není mnoho známo. Přirovnání k chřipce se však přímo nabízí, a tak vznikají odhady založené na minulých chřipkových epidemiích a pandemiích. Z hlediska počtu obětí nicméně není aktuální daň koronaviru ničím ve srovnání s chřipkou, která řádí každoročně.

Chřipkové epidemie jsou totiž běžnou příčinou úmrtí. Jen v Česku zemře na chřipku ročně 2 000 lidí, například v USA je to asi 20 tisíc lidí a celosvětově to bývá až 650 tisíc pacientů. Doposud největší virulentní pandemie v dějinách lidstva – co do počtu obětí – byla takzvaná španělská chřipka, která zachvátila svět po první světové válce v letech 1918–1919. Celkový počet obětí je nejistý, ale aktualizovaný výpočet hovoří o 50 milionech úmrtí. To je více než trojnásobek vojenských i civilních obětí první světové války.

Propad na finančních trzích

Americké akciové trhy poklesly od začátku roku ke dni 5. 3. 2020 o 3,1 %. Ovšem jen od svého vrcholu dne 19. 2. 2020 ztratily téměř 11 %. Evropa smazala asi 9 % a Japonsko téměř 11 % od začátku roku. Propad v Číně nebyl velký, konkrétně 1,3 % od začátku roku, protože šanghajské akcie padaly již před tímto datem, a to dost razantně. Ceny akcií se tak vrátily na úrovně z října loňského roku.

Výnosy do splatnosti amerických vládních desetiletých dluhopisů dosáhly dne 6. 3. 2020 nového historického minima 0,74 % (výnosy klesají, když ceny rostou). Posílení dolaru je zřejmé, respektive posílení rezervních měn (dolar, euro, frank, …) a oslabení ostatních měn lze s vysokou pravděpodobností čekat. Zřejmě nastane další posilování kvalitních dluhopisů a pokles cen HY a EM dluhopisů. Komodity již několik týdnů oslabují, ale zlato roste. Zlato opět slouží jako krátkodobá kotva v době paniky.

Riziko hospodářského poklesu je s koronavirem vyšší

Z ekonomického hlediska stál vyspělý svět již před tímto virem na pokraji recese. Aktuálně se tak riziko hospodářského poklesu ještě zvýšilo. Na druhou stranu ekonomický a finanční systém jako celek nebyl burzovními propady z minulého týdne postižen. Lze očekávat oslabení globální ekonomiky.

Loni při obchodních válkách trpěl celý svět (Německo se hned dvakrát málem ocitlo v recesi, Japonsko ve 4. kvartále zaznamenalo pokles HDP přes 6 %), ale akcie i přesto posilovaly na historická maxima. Pokud se koronavirus spojí s těmito aspekty, pak je recese zaručená.

Otázka zní, jak se s těmito událostmi vlády vypořádají. Novou nákazu nezvládají, i když všechny ve shodě tvrdí, že vše je pod kontrolou. Šíření infekce se jim ale zastavit nepodařilo. Ekonomické dopady samotné nemoci nebudou zřejmě tak zásadní, jako může být panika s tímto virem spojená. Koronavirus ve spojení s ostatními probíhajícími aspekty může lehce přejít do globální ekonomické krize.

Jak se v turbulentní době držet svého finančního plánu

Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí finanční plán reflektovat. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.

V rámci Privátního finančního auditu poskytovaného našim klientům zohledňujeme dlouhodobé cíle a zdroje klienta. Budoucnost neznáme, ale právě na tomto vědomí Privátní finanční audit stojí. Strategická alokace vychází ze stoleté historie finančních trhů a zohledňuje události, jako jsou například druhá světová válka, kubánská krize nebo pád berlínské zdi.

V současné turbulentní době je zcela jistě každý finanční plán pod tlakem, a to ze strany poradců i klientů. Proto se podívejme na několik situací, které mohou v praxi nastat, a možné reakce na ně.

 • Pravidelná investice – pokračovat dle finančního plánu.
 • Čerpání renty – pokračovat dle finančního plánu.
 • Jednorázová investice:
  • Připravená jednorázová investice ve výši do 100 tisíc Kč do jednoho fondu – pokračovat dle finančního plánu.
  • Připravená jednorázová investice ve výši od 100 tisíc Kč do 500 tisíc Kč do jednoho fondu – rozdělit na 3 investice, respektive 1 transakci za měsíc po dobu 3 měsíců.
  • Připravená jednorázová investice ve výši nad 500 tisíc Kč do jednoho fondu – rozdělit na 6 investic, respektive 1 transakci za měsíc po dobu 6 měsíců.
 • Jednorázové výběry:
  • Připravený výběr ve výši do 100 tisíc Kč z jednoho fondu – pokračovat dle finančního plánu.
  • Připravený výběr ve výši od 100 tisíc Kč do 500 tisíc Kč z jednoho fondu – rozdělit na 3 výběry, respektive 1 transakci za měsíc po dobu 3 měsíců.
  • Připravený výběr ve výši nad 500 tisíc Kč z jednoho fondu – rozdělit na 3 výběry, respektive 1 transakci za měsíc po dobu 3 měsíců.
 • Připravené rebalancování:
  • Mezi akciovými fondy navzájem – vyčkat na pokles tržní volatility pod 20 bodů indexu VIX nebo rozdělit na 3 kroky (1 krok v měsíci).
  • Z akcií do dluhopisů – vyčkat na pokles tržní volatility pod 20 bodů indexu VIX nebo rozdělit na 3 kroky (1 krok v měsíci).
  • Z dluhopisů do akcií – pokračovat v realizaci kroků dle finančního plánu.

Vysvětlení k tržní volatilitě měřené indexem VIX: VIX je index, který ukazuje volatilitu na trzích. K 6. 3. 2020 byla hodnota indexu téměř na 42 bodech, což značí zvýšenou volatilitu. Normální je hodnota kolem 20 bodů a méně. Volatilita je způsobená právě výprodeji na akciových trzích po celém světě.

Možná bude těžké zachovat pevné nervy, protože situace s koronavirem se ještě může zhoršit. Lze totiž očekávat, že vzniknou další ohniska virové nákazy nebo že přijdou druhá a třetí vlna infekce. Důsledné dodržování dlouhodobého finančního plánu je však základem, jak chránit majetek klienta.

Závěr

Na probíhající situaci lze nahlížet jako na příležitost k nákupu akcií se slevou. Na druhou stranu byly v pátek 6. 3. 2020 ceny na úrovních října 2019. Takže je to spíše stav, kdy investor může z nových prostředků nakupovat za podzimní ceny. Tak či onak to je pro dlouhodobé investory irelevantní, protože ti se řídí nastaveným finančním plánem. Na prvním místě je diverzifikace napříč třídami aktiv, napříč regiony, sektory a měnami.

Z pohledu fundamentální analýzy se totiž v případě koronaviru o bublinu (respektive obrácenou bublinu) nejedná. Bublina má jisté definiční znaky a současná situace se jí může podobat pouze panikou a davovým šílenstvím, které ještě mohou narůstat. Aktuální situace má, oproti bublině, jasný technický důvod, a tím je koronavirus a neschopnost vlád (a dalších odpovědných osob) zastavit jeho šíření.

Globální hospodářská krize přijde, pokud se ke koronaviru připojí více vlivů. Těmito systémovými riziky jsou nefunkční monetární politika většiny vyspělých zemí, nechuť k realizaci fiskální expanze v době záporných reálných úroků, pokračující obchodní války, dopady klimatických změn, probíhající stagnace vyspělého světa.

Hrozící pandemie, či spíše dopady opatření proti vzniku této pandemie, mohou ovlivnit ekonomiku a potažmo finanční trhy na delší dobu než jen na pár měsíců. Aktuálně jsou největším rizikem právě dopady opatření, která mají zamezit šíření koronaviru, spíše než daň v podobě ztracených lidských životů. A to je jistě ta lepší varianta. Dále se ukázaly slabiny současného světa. Planeta je propojená a globální ekonomika je životně závislá na Číně.

Je nutné udržet emoce na uzdě. Budoucnost neznáme a s tímto vědomím je nutné sestavovat i finanční plány klientů. Pokles cen akcií může být u konce, ale stejně tak se může jednat jen o začátek vleklé globální krize. Právě kvůli takovému vývoji má smysl mít individuální finanční plán – aby byl ochráněn majetek klientů před takovými událostmi a emocemi z nich plynoucími.

Robert Novoměstský, investiční analytik Freedom Financial Services

 Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23872928000

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7290
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1130
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6475
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3170
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9390
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9692
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více