Islámské bankovnictví

XI. díl - Islámské bankovnictví – kde působí islámské banky?

30. 08. 2019  00:10  |   V XI. díle seriálu o Islámském bankovnictví, který vám přináší pravidelně server www.bankovnipoplatky.com se budeme dále zabývat prostředím a rozsahem kde islámské banky působí a jaký je rozsah jejich činnosti.  více »

X. díl - Islámské bankovnictví – kde působí islámské banky?

16. 08. 2019  00:06  |   V X. díle seriálu o Islámském bankovnictví, který vám přináší pravidelně server www.bankovnipoplatky.com se budeme zabývat způsobem jakým islámské banky fungují ve vyspělých tržních ekonomikách. Kde tyto banky najdeme a zda i my můžeme využít jejich služeb.  více »

IX. díl - Islámské bankovnictví – odkud získává své zisky?

09. 08. 2019  00:23  |   V IX. díle seriálu o Islámském bankovnictví, který vám přináší pravidelně server www.bankovnipoplatky.com se budeme zabývat způsoby jakým islámské banky získávají své zisky. Již víme, že úrok je zakázaný. Co tedy tvoří příjmy a zisky bank v islámských zemích?  více »

VIII. díl - Islámské bankovnictví – a jeho specifické i typické produkty

02. 08. 2019  00:19  |   V VIII. díle seriálu o Islámském bankovnictví, který vám přináší pravidelně server www.bankovnipoplatky.com se budeme zabývat typickými a specifickými produkty islámského bankovnictví.  více »

VII. díl - Islámské bankovnictví – a zákaz rizikových a riskantních obchodů

26. 07. 2019  00:15  |   V VII. díle seriálu o Islámském bankovnictví, který vám přináší serveru www.bankovnipoplatky.com se budeme zabývat vztahu islámského bankovnictví k rizikovým a riskantním obchodům, které jsou v moderních ekonomikách i v bankovnictví běžné.  více »

VI. díl - Islámské bankovnictví – a jeho vztah k úroku a lichvě

19. 07. 2019  00:10  |   V VI. díle seriálu o Islámském bankovnictví, který vám přináší server www.bankovnipoplatky.com se budeme zabývat populárním tématem vztahu islámu a islámského bankovnictví k úroku a lichvě.  více »

V. díl - Islámské bankovnictví – a jeho vztah k islámskému státu

12. 07. 2019  00:05  |   Islámské bankovnictví nelze chápat jako jeden celek nebo jako univerzální institut. Výkon, efektivita či vyspělost bankovnictví se mění i s ohledem na místo či státní zřízení kde působí. Islámský svět je politicky poměrně roztříštěn. Na serveru www.bankovnipoplatky.com vám přinášíme seriál o islámském bankovnictví. více »

IV. díl - Islámské bankovnictví – Islámské právo Šaria v bankovnictví

05. 07. 2019  00:02  |   Islámské bankovnictví se podřizuje stejně jako jiné sféry lidského života islámskému právu. Toto právo - Šaria je základním právním pramenem muslimů a představuje určitý jednotící a sjednocující prvek mezi islámskými státy. Jak se Šaria projevuje v islámském bankovnictví?Na serveru www.bankovnipoplatky.com přináším seriál o islámském bankovnictví. více »

III. díl - Islámské bankovnictví – I banky patří bohu

28. 06. 2019  00:32  |   Islámské bankovnictví je stejně jako jiné sféry lidského života v muslimských zemích ovlivněno náboženstvím. I islámské finančnictví se řídí náboženským právem Šaría a jeho principy. Ekonomika i bankovnictví se tak neřídí čistě pragmatickými a účelovými argumenty, ale i argumenty celospolečenskými a charitativními. více »

II. díl - Islámské bankovnictví - znaky a specifika

21. 06. 2019  00:02  |   Islámské bankovnictví i finančnictví je značně specifické a odlišuje se od našeho pojetí i systému bankovnictví. Velkou roli zde hraje nezištná pomoc chudým a nemocným a zájem o veřejné věci. Zisk je zde jen prostředkem pro dosažení obecného dobra a bohatství společnosti, nikoliv cílem pro vyvedení peněz ze společnosti ve prospěch vlastníka. více »

I. díl - Islámské bankovnictví - tradice a milosrdenství

07. 06. 2019  00:05  |   Islámské bankovnictví a finančnictví je stejně jako jiné oblasti života muslima ovlivněna tradicí, náboženstvím a historií. Islám totiž není jen náboženství ale i způsob života člověka. Charakter islámského bankovnictví a finančnictví se tak liší od euro-amerického pojetí bankovnictví jako způsob a formu zajištění zisku. více »

IV. díl: Regulace lichvy se v průběhu doby snižuje

31. 05. 2019  00:06  |   Páteční seriál - lichva a křesťanství: V minulých článcích tohoto seriálu jsme si již řekli, že lichva a pohled na ní se v průběhu doby měnil. A nejinak je tomu i v posledních desetiletích. Jen za posledních sto let se náhled na lichvu a rozsah její regulace výrazně měnil. ČTĚTE DÁLE! více »

III. díl: Půjčka a zadlužení se stává standardem

24. 05. 2019  00:02  |   Páteční seriál - lichva a katolictví: Dříve bylo zadlužení pro člověka poměrně velkým problémem a to i ve společenských vztazích. Zadlužený člověk představoval nezodpovědného dlužníka, který nemá dost vlastních prostředků, aby si mohl hradit výdaje z vlastních zdrojů. To samozřejmě neplatilo a neplatí o investičních půjčkách. ČTĚTE DÁLE! více »

II. díl: Co si katolíci mysleli o lichvě a jak jí hodnotili?

10. 05. 2019  00:59  |   Páteční seriál - Lichva a katolictví: Lichva měla být činnost určená především židům, nikoliv katolíkům. Smyslem lichvy pak je hromadění bohatství na úkor slabších členů společnosti. Tento princip se při postupném vývoji ekonomiky, která předběhla výklady a filosoficko - náboženské výklady, postupně měnila a uvolňoval jak si řekneme dále. více »

I. díl: Lichva je tu odnepaměti a je věčná

26. 04. 2019  00:52  |   PÁTEČNÍ SERIÁL - KŘESŤANSTVÍ A LICHVA: Lichva a půjčování peněz na úrok jsou zde už dlouhá staletí. Přístup k lichvě se však v různých společnostech a v různých obdobích měnil a vyvíjel se. ČTĚTE DÁLE! více »

Islámské bankovnictví: zpátečnictví nebo inspirace? - 3. díl

19. 04. 2019  00:05  |   Jak funguje islámské bankovnictví? V čem může být i pro nás Evropany inspirující? Přinášíme 3. a záverečný díl našeho tematického seriálu. více »

Islámské bankovnictví - zpátečniství, nebo inspirace - 2. díl

12. 04. 2019  00:13  |   Islám vyvolává v poslední době velké vášně. Málokdo ví, že nedílnou součástí islámského světa je tzv. islámské bankovnictví, které se odlišuje od toho, které známe a každodenně používáme my. O tom, co islámské bankovnictví znamená a co bychom se od něj případně mohli učit, si přečtěte v následujícím článku - druhém díle našeho seriálu... více »

Islámské bankovnictví: zpátečnictví nebo inspirace? – I. díl

05. 04. 2019  16:24  |   Islámské bankovnictví může být v mnoha směrech velmi inspirativní. Nejedná se přitom o žádný zpátečnický či zaostalý model. více »

Šaría banka v Německu otevírá další pobočku, klienti přibývají

20. 02. 2018  08:54  |   Islám zakazuje půjčovat peníze na úrok. V islámském bankovnictví jsou zapovězeny i investice do zbrojařského, tabákového nebo alkoholového průmyslu. Přesto je takzvaná šaría banka v Německu stále populárnější. Otevírá tak další pobočku. O novém odvětví německého bankovnictví informovala televize n-tv. více »

Islámské bankovnictví v jihovýchodní Asii kvete

03. 02. 2016  20:52  |   Růst zbožnosti muslimů v jihovýchodní Asii je hotovým zlatým dolem pro islámské banky, které v některých zemích regionu rostou rychleji než tradiční banky. Data malajsijské centrální banky ukazují, že za prvních deset měsíců loňského roku stoupl objem islámských úvěrů o 35 procent, zatímco všechny úvěry (včetně islámských) vzrostly o 17 procent.   více »

Banky začínají nabízet islámské účty. Některým klientům se to nelíbí

28. 01. 2016  00:20  |   Banky, zejména v zemích našich západních sousedů, kde žije rozsáhlá muslimská populace nabízejí islámské účty. Cílí tak právě na skupinu muslimů žijících v těchto zemích. Zavádění těchto služeb sklízí i kritiku. ČTĚTE DÁLE! více »

Hyde park - Islámské banky čtenář v České republice nechce

28. 07. 2015  00:59  |   ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Čtenář a komentátor varuje před příchodem islámských bank do České republiky i EU vůbec. Obává se následného přílivu nebezpečného kapitálu a lidí. Proč se čtenářem nesouhlasíme? ČTĚTE DÁLE! více »

Chcete islámské bankovnictví v České republice?

07. 07. 2015  00:10  |   Islámské, nebo muslimské bankovnictví asi moc nadšení nevyvolá. Představa nebezpečí Islámského státu a jeho teroru je mnohem silnější a potlačuje každé spojení s termín "islámský". Islámské bankovnictví je však velmi zajímavé a do velké míry i pokrokové a humánní. ČTĚTE DÁLE! více »

Islámské bankovnictví XII - Shrnutí a hodnocení

22. 08. 2014  00:22  |   Islámské bankovnictví je zajímavý fenomén. Přitom se o něm zase až tak moc neví. Cíle a principy islámského bankovnictví totiž překrývají úplně jiné události související s terorismem či fanatismem. Přečtěte si celý seriál o islámském bankovnictví a dozvíte se vše podstatné a důležité. více »

ISLÁMSKÉ BANKOVNICTVÍ

25. 07. 2009  19:15  |   Instituce, řídící se zásadami islámského práva šaría, pociťují dopady krize v menší míře než konvenční banky. více »
1

Sekce obsahuje celkem 25 článků. Výše vypsáno 0 - 50Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti