Daň z nabytí nemovitosti platí od listopadu kupující

Dotaz: Dobry den, v navaznosti na zmenu legislativy ohledne dane z nabyti nemovitosti bych se chtela zeptat na nasledujici. V predchozi legislative udajne platilo,ze pri koupi novostavby se dan neplati (prvni uplatny prevod novostavby je od dane osvobozeny). Chtela bych se zeptat, jak to je od 1.11.2016? Predem Vam dekuji za odpoved.Odpověď:

Dobrý den,

poradna není "daňovým poradenstvím"..., ale jde o to, jak na banky v případě nevyhuvjící stížnosti. Můžete si, tak jako já, prostudovat příslušné nařízení vlády a příp. zákon, který toto nařízení novelizoval. Nicméně vybírám z informací z netu, kde si to také můžete najít:

Novelou se mění možnost uplatnění osvobození od daně při prvním nabytí nového rodinného domu nebo bytové jednotky. Novými se ale budou rozumět pouze dokončené nebo užívané stavby, nikoliv domy či byty rozestavěné. S tím souvisí i počítání pětileté lhůty, během které je první úplatný převod osvobozen.

Zatímco dříve se lhůta počítala od data, kdy stavební zákon umožňoval stavbu nebo jednotku užívat, nyní se počátek této lhůty počítá od data jejich dokončení nebo od data začátku jejich užívání, podle toho, co nastane dříve. To se dotkne například bytů, které jsou sice nové, ale ani pět let po jejich dokončení se je nepodařilo prodat. V takovém případě už bude jejich následný prodej dani z nabytí nemovitých věcí podléhat.

Výše daně se zatím nemění, nový majitel bude nadále platit čtyři procenta z ‚nabývací hodnoty‘ nemovitosti. Upozorňujeme, že za nabývací hodnotu se vždy nepovažuje reálná kupní cena domu či pozemku. Aby se stát vyhnul daňovým podvodům či únikům, dávka se vyměřuje buď z ceny zjištěné na základě znaleckého posudku, nebo z takzvané směrné (tabulkové) hodnoty nemovitosti.Otakar SchlossbergerZobrazit všechny dotazy