Číslo týdne 17,2


14. 07. 2022  09:36     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČÍSLO TÝDNE 17,2 - o tolik procent se zvýšila v červnu meziroční inflace v České republice. Nárůst cen patří v Evropě k nejvyšším. Energie, potraviny a pohonné hmoty se zdražují ještě výrazně více. Co je lékem na vysokou inflaci?

Číslo týdne 17,2
Rekordní zdražování se dotýká prakticky všech. V tomto a příštím roce naplno dopadne na domácnosti toxický mix zdražování základních životních potřeb, energií, pohonných hmot a fatální nárůst úrokových sazeb, které již překročily 7 procent. Nebezpečný je nárůst sazeb zejména u hypoték, kde končí statisícům občanům fixace a nové úroky zvýší splátky o tisíce.

Nárůst inflace se přitom zatím České národní bance nedaří ani zpomalit. Vysoké úrokové sazby tak zatím proti inflaci nezabraly. Silná koruna, které se mělo díky zvýšení úrokových sazeb dosáhnout, se udržuje na normálních mezích jen díky masivní intervenci České národní banky, která za udržování vyššího kurzu koruny utrácí miliardy eur ze svých rezerv.

Skutečným lékem na vysokou inflaci není nic jiného, než to, že lidé přestanou utrácet a akceptovat zvyšující se ceny zboží a služeb. Na energiích se musí začít masivně šetřit, aby došlo ke znatelnému poklesu poptávky po daném zboží. S tím souvisí vlastně i nutnost uvést ekonomiku do recese a tedy poklesu. K tomuto již mimochodem zvyšující se úrokové sazby České národní banky vedou.

Pokles spotřeby, útrat a ekonomiky jako celku vytvoří na trhu přetlak nabídky nad poptávkou, která povede následně k poklesu cen. Jak se ukázalo, zářným příkladem je Turecko, nelze snižovat inflaci, snižováním úrokových sazeb a podporou spotřeby či pumpováním peněz do ekonomiky. To bohužel vede právě k opačnému efektu. Je čestné občanům pravdivě sdělit, že musí dojít k poklesu ekonomiky, krátkodobému poklesu životní úrovně s ochranou těch nejslabších a nejchudších domácností a že jsme schopni situaci všichni společně zvládnout.Číslo týdne 17,2

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.

Číslo týdne

1,25


ČÍSLO TÝDNE - 1,25 práva na tolik procent zvýšila Evropská centrální banka svou úrokovou sazbu. Zvýšení přitom představuje rekordních 0,75 procentního bodu. Základní úroková sazba je přitom v České republice mnohonásobně vyšší. Víte kolik aktuálně činí?

Číslo týdne

2400


ČÍSLO TÝDNE 2400 právě tolik korun stojí základní potřeby pro prvňáka při nástupu na základní školu. V této částce je zahrnuto veškeré nezbytné vybavení a pomůcky. 

Číslo týdne 5 000

5000


ČÍSLO TÝDNE - 5000 právět tolik korun mohou rodiny získat od státu jako jednorázovou podporu na jedno dítě. Podpora tak má rodinám kompenzovat rekordní inflaci a zejména drtivé zvyšování cen energií.

Číslo týdne

2000


ČÍSLO TÝDNE 2000 - právě tolik korun dostane každá domácnost tento rok příspěvek od státu v rámci úsporného tarifu jako kompenzaci za drahé energie. Jedná se o výrazně menší čásku než o jaké se dříve mluvilo. Anketa uvnitř.

Číslo týdne

4,8


ČÍSLO TÝDNE 4,8 právě tolik miliard korun vydělala Česká spořitelna na poplatcích a provizích. Je to o 6,7 procenta více než loni. Je zřejmé, že výnosy bank z poplatků po mnoha letech začínají opět růst. Banky tak nevydělávají jen na úrocích, ale i na dalších poplatcích za služby, které musí klienti často automaticky akceptovat.

Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28544734912

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více