Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %


01. 12. 2020  15:21     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podle zpřesněných čísel klesla česká ekonomika meziročně ve 3.Q letošního roku o 5 %, zatímco původní odhady hovořily o poklesu o 5,8 %. Mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %, předchozí odhady ukázaly na růst pouze o 6,2 %. Dnešní čísla jsou tak revizí směrem vzhůru.

Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %
Oproti minulému roku se na poklesu ekonomiky nejvíce negativně podílely domácnosti. Jejich ochota či možnost utrácet byla nižší, což podseklo výdaje na konečnou spotřebu domácností meziročně o 3,9 %. Mezičtvrtletně výdaje domácností naopak vzrostly o 5 %. 

Domácnosti omezily zejména výdaje na služby a na zboží střednědobé spotřeby. Pokles v odvětví služeb je ve 3.Q překvapením, jelikož se jednalo o období, kdy byla česká ekonomika „otevřena“. Na tomto faktu je dobře vidět, že domácnosti v obavě o budoucí příjmy a svou ekonomickou situaci omezily zbytné výdaje, mezi které patří jak služby, tak zboží střednědobé i dlouhodobé spotřeby.

Otázka prodloužení programu Antivirus, kterým vláda přispívá na platy zaměstnanců, bude v dalších týdnech klíčová. Pokud tento program skončí a nebude nahrazen či prodloužen, dočkáme se nárůstu nezaměstnanosti hned za leden. Pokud by vláda přistoupila k jeho prodloužení, pomůže tím zachovat mnohá pracovní místa mj. ve službách, které však reálně už dávno neexistují. Pro tento sektor jsou první měsíce v roce vždy velmi složité kvůli nižší spotřebě a dá se čekat, že jiné to nebude ani nyní. Naděje v podobě vakcíny znamená zajímavé dilema pro vládu. Nabízí se totiž možnost prodloužení podpory těchto pracovních míst až do startu distribuce vakcíny.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

1965768654

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více