Rychle si natankujte. Ceny pohonných hmot začínají znovu růst


04. 06. 2020  10:00     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ropa je jednou z komodit, která v posledních měsících kvůli celosvětovému dopadu koronaviru zažila výraznou volatilitu. Nejdřív padla na dno a teď se vrací zpět. S natankováním tak rozhodně neváhejte.

Rychle si natankujte. Ceny pohonných hmot začínají znovu růst
Severomořská ropa BRENT se dnes pomalu dostává k hranici 40 dolarů za barel. Lehká ropa WTI atakuje 38 USD/barel. Za tyto ceny se oba druhy ropy obchodovaly naposledy začátkem března. Už tehdy bylo jasné, že ropa bude klesat a tak zasedl kartel OPEC+, ale k dohodě nedošlo. Zatímco členské státy navrhovaly omezení těžby ve snaze udržet cenu ropy nahoře, Rusko, jakožto nečlen OPECu, bylo proti a produkci nesnížilo. To mělo za následek prudkou reakci Saúdské Arábie, která naopak zvýšila těžbu a pohrozila, že zaplaví trh levnou ropou a upevní si tak postavení na trhu.

V dubnu došlo k paradoxní situaci, že cena ropy WTI byla záporná. Zásoby černého zlata byly velké a odbyt nízký vlivem zbrzdění ekonomik. Kontrakty na novou ropu však běžely a tak prodejci platili odběratelům, aby se levné ropy zbavili.

Zmrazení většiny ekonomik světa mělo za následek výrazný propad poptávky, který vedl k několika zasedáním spolku OPEC+ (vč. Ruska). Křehké kartelové dohody o omezení těžby znamenaly částečné zotavení ceny černého zlata. Omezování těžby má však jen krátkodobý cenový efekt. Klíčem k jejímu trvalejšímu nárůstu je pouze zvýšená poptávka. Ta se postupně zvedá s uvolňováním ekonomických restriktivních opatření v mnoha státech světa, což má za následek i opětovný nárůst cen ropy. 

Vývoj její ceny na světových trzích za poslední měsíce udělaly vrásky na čele vládám zemí, které jsou závislé na příjmech z ropy. To jsou nejen země kartelu OPEC, ale také Rusko, jehož státní rozpočet je postaven již několik let na ceně ropy 40 dolarů za barel. První polovina roku tak bezpochyby udělala díru v rozpočtu Kremlu, a to jak z pohledu samotné ceny ropy, tak z důvodu omezení těžby.

Domácí ceny benzínu a nafty

Domácí ceny pohonných hmot jsou za světovými cenami ropy několik týdnů zpožděné, ale již nyní na pumpách vidíme rostoucí tendenci. Nejníže se nafta i benzín na domácím trhu prodávaly v polovině května. Od té doby jde cenová křivka vzhůru, ale zatímco benzín za posledních 14 dní podražil o 2,5 %, nafta ani ne o 1 %. Od začátku roku však oba dva druhy pohonných hmot na domácím trhu ztratily 20 %.

Jak se bude cena ropy vracet na vyšší hodnoty je pravděpodobné, že stejný trend uvidíme také u cen nafty a benzínu. Návrat ekonomiky k normálu se navíc časově potká s motoristickou sezónou, takže se v červenci můžeme připravit na vyšší nárůst cen pohonných hmot.  

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Rychle si natankujte. Ceny pohonných hmot začínají znovu růst

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

32055071246

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více