Britská průmysl padá už 16 měsíců v řadě, libra slábne


15. 09. 2020  08:28     Tomáš Volf     komentáře (0)

Nekonečná jednání mezi EU a Velkou Británií o dohodě a podobě BREXITu zatím nepřinesla nic a čas se krátí. Do konce roku už nezbývají ani čtyři měsíce. Odchod bez dohody je nejspíš blíž, než obchodní smlouva. Dnešní ekonomická data z Velké Británie byla velkým zklamáním a libra slábne.

Britská průmysl padá už 16 měsíců v řadě, libra slábne
Průmyslová produkce v meziročním vyjádření zaznamenala pokles už 16 měsíců v řadě po sobě. Tentokrát se snížila o 7,8 %. Naposledy se tamní průmyslová produkce přehoupla do růstu v březnu 2019. Díky nízké srovnávací základně se v meziměsíčním vyjádření průmysl už třetí měsíc v řadě zvedá a roste. V červenci to bylo o 5,2 %, podrobnější pohled však ukazuje, že tempo růstu je nižší.   

Celkový HDP za červenec představoval zklamání. Meziročně se tamní ekonomika snížila o 11,7 %, což je sice lepší výsledek, než v červnu, ale trhy čekaly lepší číslo. Meziměsíčně vzrostla naopak jen o 6,6 %, zatímco odhady počítaly s rychlejším tempem.   

Zahraniční obchod Velké Británie v červenci zaznamenal nejhorší výsledek od letošního března. Bilance skončila v těsném přebytku 1,1 mld. liber. Zatímco dovoz vzrostl o 7,5 %, přičemž rostl import jak zboží, tak služeb, vývoz skomíral a spadl o 1,2 %. Koulí na noze byl především export zboží. 

Nepříznivý obrázek britské ekonomiky podkopl libru, která padá o 20 haléřů až k 28,60 GBPCZK. K euru ztrácí z ranních 0,9215 EURGBP až k 0,9285 EURGBP.  

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Britská průmysl padá už 16 měsíců v řadě, libra slábne

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

31385729309

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více