Alternativy k bankám, 1. díl:
Družstevní záložny


22. 03. 2013  00:56     BP.com     komentáře (1)

Když se řekne banka, každému hned na mysl přijde slovo peníze. Je to logické – banky bychom měli využívat především k tomu, aby se nám objem našeho bohatství zvyšoval, případně nesnižoval. Mnohdy tomu ale tak není – úrokové míry na běžných vkladech jsou téměř nulové, ale ani úroky na spořicích produktech mnohdy ani nepokryjí inflaci (znehodnocování kupní síly peněz). Co s tím?

Alternativy k bankám, 1. díl: Družstevní záložny
Odpověď je jednodušší, než se na první pohled zdá: najít alternativu k bance. V oblasti spoření jí mohou být zejména družstevní záložny. Jakkoliv si klienti ke „kampeličkám“ hledali cestu jen těžko, zejména v důsledku divokých 90. let, časy se mění.

A to i díky tomu, že jsou vklady v družstevních záložnách pojištěny Fondem pojištění vkladů ČR stejně jako v bance, tj. stoprocentně do výše 100.000 eur.

A co že družstevní záložny nabízejí? Rozhodně větší zábavu, než banky. Díky tomu, že živí menší pobočkové sítě a „projedí“ méně nákladů, si mohou dovolit nabídnout i u nejnižších částek zajímavé zúročení. Vezmeme-li v potaz roční vklad ve výši 100.000 Kč, nejzajímavější jsou podmínky v Metropolitním spořitelním družstvu (3,60 % p.a.), družstvu ARTESA (3,15 % p.a.) a Akcenta (3,10 % p.a.). Ale i další záložny jsou velmi konkurenceschopné v porovnání s bankami, vždyť i zhodnocení u „posledního“ spořitelního družstva Peněžní dům by patřilo mezi banky k těm vyšším.

Kam své peníze svěříte vy?

Tabulka:

Vklad 100.000 Kč, termínovaný 1 rok

ZÁLOŽNA

Úrok p.a. (%)

Metropolitní spořitelní družstvo (MSD)

3,60%

Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo

2,30%

WPB Capital, spořitelní družstvo*

2,80%

ARTESA

3,15%

Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo

2,70%

Peněžní dům, spořitelní družstvo

1,35%

AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo

3,10%

*produkt Spořicí účet s výpovědní lhůtou


www.bankovnipoplatky.comAlternativy k bankám, 1. díl: Družstevní záložny

co s kapitálem
co s milionem a půl když nechci nemovitost...
Diskutovat (1)