79. díl - Ideální banka 21. století:
Ideální banka a univerzální bankomaty pro všechny banky


30. 10. 2015  00:11     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol za rok 2014 již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Monika Čtvrtečková by v rámci ideální banky ráda viděla univerzální bankomaty pro všechny banky.

79. díl - Ideální banka 21. století: Ideální banka a univerzální bankomaty pro všechny banky
Monika Čtvrtečková je studentkou Univerzity Hradec Králové. Podle Moniky Čtvrtečkové by zde měla být ideální banka především pro své klienty a nikoliv kvůli svým ziskům. Banka by tak měla hledat cesty k rušení či snižování poplatků. Zajímavým nápadem je také zavedení tzv. univerzálního bankomatu, který by užívaly všechny banky a každý klient by si mohl z tohoto bankomatu bezplatně vybrat své peníze. Tedy by nemusel hledat složitě bankomat své vlastní banky. Soutěžní práce vynesla Monice dobré 80. místo, mezi 172 soutěžními pracemi.

CELOU SOUTĚŽNÍ PRÁCI MONIKY ČTVRTEČKOVÉ SI MŮŽETE PŘEČÍST DÁLE:

"Příběh o panu Potočkovi

Pan Potočka, pracovník právě postavené pobočky poskytující peníze potřebným, právě poobědval v přepychové pizzerii. Po polední pauze přišel pana Potočku o peníze poprosit pan Ptáček.

„Pane Ptáček, proč potřebujete peníze?“ poptával se pan Potočka překvapeně. „Právě jsem si pohovořil s personálem v protější pobočce, ale pracovníci v podobě přístrojů potřebují příznivější položky v přijatých příjmech.“ postěžoval si pan Ptáček. „Přítelkyně pracuje pro prestižní podnik, ale právě pobývá doma, protože jsme počali prvního potomka. A právě proto perspektiva pro přestavění příbytku přestává být pravděpodobná. Proto jsem přišel před váš práh a prosím o půjčení peněz.“ plakal pan Ptáček.

Pan Potočka popřemýšlel a přislíbil panu Ptáčkovi půjčit peníze, protože je potřeboval a po přezkoumání jeho příjmů přišel na to, že jsou přijatelné. A pan Ptáček peníze použil a poslal zpět panu Potočkovi i s pěknou prémií.

Po přečtení tohoto příběhu by si měl každý uvědomit, že banky tu jsou pro nás a ne my pro ně. Banky v současné době zajímá pouze to, kolik peněz z nás „dostanou“. Dnešní společnost obecně je založená pouze na dosahování co nejvyšších zisků. Přemýšlí tak každý občan a stejně tak i každá banka.

Jako příklad mohu uvést množství „potřebných“ poplatků v bance. Toto téma bylo už prodiskutovávané tolikrát, ale i přesto, že banky v současné době nabízí účty bez poplatků, jsou to pouze plané sliby. „Zrušíme jeden poplatek, abychom nalákali zákazníky, ale chytře ho zavedeme pod jiným názvem, za jinou akci.“ Bohužel je to tak a stejně tak stále ještě existují poplatky za výběr v bankomatu jiné banky. Jako příklad mohu uvést to, že slečna x přešla od staré banky k nové, díky příslibu „bezpoplatkového“ účtu, ale ve finále zjistila, že má omezené výběry z bankomatů a to tak, že zdarma si může vybrat pouze třikrát v měsíci, poté za tuto službu musí platit. Jak je tohle možné?

V současné době, kdy se snažíme o propojení celého světa, zjednodušení všech služeb, stejně tak o snížení jejich ceny, opravdu nemohou banky jednat ve prospěch lidí? Jako student mám na své kartě nastavený denní limit, aby mi v případě ztráty z účtu nezmizely veškeré peníze. Má to své výhody, ale bohužel i nevýhody. Jednou a naposledy jsem si potřebovala vybrat více peněz, než je můj denní limit a zaplatila jsem za to hříšný poplatek (blížilo se to ke 100 Kč). Opravdu jsou na tom banky tak špatně, aby museli obírat studenty o co největší sumu peněz? Stejně tak, když jsem byla na střední škole, rodiče si nechávali z mého účtu posílat domů výpisy. Byla tato služba zdarma? Samozřejmě, že ne.

Sice je toto téma dlouhodobě nejvíce prodiskutovávaným, ale nikdo ho opravdu ještě nevyřešil. Banky si stále stanovují nesmyslné poplatky, i když tvrdí opak. Jaké by mohlo být řešení tohoto problému? Samozřejmě nemám na mysli ukládání peněz pod polštář, to by byla dost idealizovaná představa, ale je na čase, aby si banky uvědomily, že my jim dáváme k dispozici naše prostředky na život, oni je zhodnocují a vydělávají „těžký prachy“, ale místo toho, aby se s námi o ně podělily, ještě jim navíc platíme za to, že jim své peníze poskytujeme. Zní to absurdně, že?

Podle mého názoru by bylo alespoň částečným řešením to, kdyby bankomaty příslušely všem bankám. Proč si nemůžu vybrat peníze v bankomatu např. České spořitelny (kvůli poplatku) a musím hledat bankomat své banky, který bude „schovaný“ někde opodál? Řešením je zavedení systému, který propojí všechny bankomaty se všemi bankami a my už nikdy více nebudeme muset hledat „ten svůj“ a platit poplatek za výběr z cizího bankomatu. Stačil by jen malý kód na kartě, podle kterého by bankomat rozpoznal banku, ze které chce zákazník vybrat a hotovo. Doufám, že jednou budou velké názvy bank na bankomatech minulostí a stejně tak se zlepší a hlavně zlevní i ostatní služby."

ZÚČASTNĚTE SE NOVÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE STUDENTŮ - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ A VYHRAJTE CENY V HODNOTĚ DESÍTEK TISÍC KORUN! PRAVIDLA A PODMÍNKA NALEZNETE ZDE!

idealni-banka-201579. díl - Ideální banka 21. století: Ideální banka a univerzální bankomaty pro všechny banky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

39231739216

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4710
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,3010
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2975
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,2280
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,4065
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,3200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9197
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více