66. díl - Ideální banka 21. století:
Nechceme platební karty, chceme scan zornic


28. 08. 2015  00:15     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol za rok 2014 již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů.Karolína Homolová odmítá u ideální banky v budocnosti používání karet.

66. díl - Ideální banka 21. století: Nechceme platební karty, chceme scan zornic
Karolína Homolová je studentkou Gymnázia Znojmo. Připomínáme, že studenti této školy byli přítomni na slavnostním vyhlášení výsledků naší soutěže v loňském roce a tito studenti také získali velmi dobrá umístění v první desítce nejlepších prací. Karolína Homolová obsadila velmi dobré 66. místo z celkových 172 odevzdaných prací. Smyslem práce Karolíny je popis bezpečnější formy placení, než současnými bezkontaktními kartami. Karolína navrhuje kromě možného otisku prstu, také scan oční sítnice. Tuto formu už navrhli i další studenti.

CELOU PRÁCI KAROLÍNY HOMOLOVÉ SI MŮŽETE PŘEČÍST NÍŽE: 

"Co v současné době, tedy v pomalu ale rychle stárnoucím roce 2014 mnoho lidí hodnotí jako kontroverzní, nebo na tuto problematiku má mnoho různých názorů z jedné i druhé strany, je především otázka platebních karet.

Mám na mysli jejich provedení včetně jejich fenomenální novinky, kterou je tzv. bezkontaktní karta, tedy karta, se kterou lze platit do 500,- Kč bez zadání PIN kódu.

Bezkontaktní karty jsou opravdu slovo do pranice. Na jednu stranu je inovativní a řekněme si to zcela upřímně, „cool“ mít super moderní kartu, u které si nemusím pamatovat PIN kód, na druhou stranu ale rapidně stoupá riziko zneužitelnosti této karty v případě krádeže. I přes relativně malou částku 500,- Kč, kterou jde maximálně nákup bez použití PIN kódu zaplatit, jde totiž tento krok provést denně až desetkrát. Při troše štěstí a rychlém nakupování nás tedy pachatel může připravit až o 5000,- Kč. Tím se stává bezkontaktní karta pro některé (i mladé!) lidi velmi diskutovaným a kontroverzním tématem.

Já osobně bych byla ráda, kdyby se tedy do roku 2020 vymyslela nějaká alternativa k platebním kartám, která by byla bezpečná, jednoduchá a skladná. Můj nápad v této oblasti je, aby místo platebních karet bylo používáno něco, co má každý člověk kdykoliv u sebe a tvoří to jeho nedílnou a obtížně zcizitelnou součást.

 Tím myslím například oko a oční zorničku, nebo otisky prstů.Kdyby se podařilo vyvinout přístroj a technologii, která by rychle a snadno pouze snímala např. oční zorničky namísto platební karty, odpadávala by povinnost jednak myslet a hlídat si platební kartu či jiný platební bezhotovostní prostředek a také by nebylo nutné pamatovat si hesla, či PIN kódy. Navíc je oční zornička vzhledem k její stavbě a umístění v našem těle poměrně těžko zneužitelná.

Stačilo by tedy nějakým způsobem vést registr obrazů očních zornic, který by byl propojen s bankovním účtem a s běžným používáním účtu jak v obchodech, tak v bankomatech a bankách samotných. No a komu by se to nakonec nelíbilo, když i v extrémní situaci okradení by mu stále zůstala možnost vybrat si peníze z nejbližšího bankomatu pomocí svých očí?"

ZÚČASTNĚTE SE NOVÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE STUDENTŮ - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ A VYHRAJTE CENY V HODNOTĚ DESÍTEK TISÍC KORUN! PRAVIDLA A PODMÍNKA NALEZNETE ZDE!

idealni-banka-201566. díl - Ideální banka 21. století: Nechceme platební karty, chceme scan zornic

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

25159941840

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1710
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7760
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3805
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,9250
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9854
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více