68. díl - Ideální banka 21. století:
Ideální banka. Klíčová je vzdělanost klientů


04. 09. 2015  00:29     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ A PÁTEČNÍ SERIÁL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ: Soutěže studentů středních a vysokých škol za rok 2014 již byla vyhodnocena a byly předány ceny, my však pokračujeme v představování soutěžních prací studentů. Barbora Krejčů vidí základ ve vzdělávání klientů ideální banky.

68. díl - Ideální banka 21. století: Ideální banka. Klíčová je vzdělanost klientů
Barbora Krejčů je studentkou Vyšší odborné školy a střední školy, s.r.o. České Budějovice. Musíme zmínit, že se jedná o jednoho z mála zástupců Jihočeského kraje. Za účast tak Barboře velmi děkujeme. Barboře pak její práce vynesla 68. místo z celkových 172 odevzdaných prací. Práce patří k těm rozsáhlejším a pro i nyní vám tuto  práci přinášíme v plném znění.

PRÁCI BARBORY KREJČÍ SI MŮŽETE PŘEČÍST NÍŽE:

"Nejprve bych ráda řekla, že dle mého názoru problém netkví ani tak v bankách jako v lidech a společnosti jako takové. Leckdo by řekl, že jsou na sebe lidé jako psi, ale i ti psi se k sobě chovají líp. Za maskou solidarity, ochoty, pomoci, loajality, úcty a humanismu se skrývají sobecké touhy, ostré lokty a spoustu imaginárních i skutečných mrtvol, o které nedbale zakopáváme po cestě za svými cíli, které nám mnohdy nepřinesou žádné uspokojení a často nám spíše berou. Nemůžeme říct, že je takový celý svět, ale neříká se, že výjimky potvrzují pravidlo? A ony výjimky potvrzující, že bezpráví ještě není všude a i lidé bez valných prostředků mohou žít spokojeně, v sobě skrývají mnoho naděje, a proto spoustu z nás doufá, že tato soutěž a boj za spravedlnost by opravdu mohly jednání mocných lidí na vrcholu ekonomiky změnit. 

Stačí si představit běžnou návštěvu banky lidí v dnešní době. Nežilo by se nám lépe, kdybychom se nemuseli bát, že se na nás jen někdo snaží vydělat? Následující pocity prožívá spoustu z nás.

Onen obyčejný poctivý občan nervózně přešlapuje před bankou a v kapse křečovitě svírá peněženku ze strachu, že si zase nechá namluvit, že zrovna tento poplatek a tato daň mu vlastně vůbec neuškodí a on už znovu díky neohlášené návštěvě exekutorů nebude bydlet u tetičky Gerty. 

Sotva vkročí do banky, s pohledem ustrašené lovné zvěře shledá, že se ještě několik dalších i desítek minut bude dusit ve vlastní šťávě, protože paní za přepážkou právě přísedícího klienta přemlouvá, aby neodcházel ke konkurenci. Když ten onen zlomený přemluvený muž odejde a na řadu se dostane (snad po půl hodině) náš člověk, se zklamáním zjistí, že půjčku nedostane a pokud ano, zaplatí téměř dvojnásobek. 

Zamysleme se. Pokud bychom skutečně dbali na vzdělávání dětí a celé naší společnosti ve finančních záležitostech, pokud by náš stát byl ochoten se postavit za nás obyčejné občany a chránit nás před podvody, pokud by pracovníci bank byli placení za kvalitu a ne kvantitu a klienti by nebyli posuzováni jen podle stanovených tabulek, nezměnilo by to svět, ale změna by to byla - a to dobrá. Pokud by se zrealizovalo alespoň pár těchto bodů a nikdo se na tom nesnažil vydělat, možná by to stálo za to, abych se omluvila za první odstavec svého projevu.

Nemyslím si však, že by tento scénář v našem utopistickém světě opitém honbou za mamonem mohl být plně pochopen a realizován, a proto bychom mohli udělat alespoň malý ústupek a banky by mohli spolu s unikátním individuálním systémem výhod a odměn, který bude opravdu výhodou a odměnou a nebude vykoupen novými poplatky, které by pošpinily pocit spokojenosti klienta, zavést i vzdělávací programy pro klienty či veřejnost zdarma, kde by se zkušení finančníci, ekonomové či jiní představitelé těchto sfér snažily osvětlit nové skutečnosti ve světě bankovnictví. 

Dle mého názoru je totiž dnešním největším problém bank je skutečnost, že pro mnoho z nás jsou zahaleny tajemstvím. Bohužel toto není ten zvláštní a atraktivní druh tajemna, který člověka přitahuje a který jej nutí nechat se pozvat na rande. Tudíž kdyby se banka odhodlala ukázat se lidem v rouše Evině a nechat je nahlédnout do Rajské zahrady, která samozřejmě skrývá i zakázanou jabloň a možná i onoho úskočného hada, lidé by ocenili přímost a otevřenost, ačkoliv by možná nezněla tak příjemně jako nesplnitelné sliby, které jsou všude okolo nás. 

Pokud by klient věděl, proč a jak banka jedná, přestala by pro něj být záhadným nepřítelem, kterého vyhledává jen velmi nerad, ale spojencem, který se snaží najít kompromis mezi výdělkem a spokojeností, protože bez výdělku není žádná banka a bez spokojenosti žádný klient a my bychom samozřejmě chtěli zachovat obojí, tudíž si stojím za názorem, že odměna, která by byla opravdu odměnou, a pravda, která by byla pravdou, by mohla znovu vzbudit důvěru, že svět je lepší, než se zdá a že banky nejsou brány do pekla.

A copak z morálního hlediska není lepší nabízet pravdu a ochotu a být spravedlivé posouzen než nabízet lež a vzápětí být odsouzen?"

ZÚČASTNĚTE SE NOVÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE STUDENTŮ - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ A VYHRAJTE CENY V HODNOTĚ DESÍTEK TISÍC KORUN! PRAVIDLA A PODMÍNKA NALEZNETE ZDE!

idealni-banka-201568. díl - Ideální banka 21. století: Ideální banka. Klíčová je vzdělanost klientů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

24229748016

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,8280
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7230
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3655
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,1495
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9902
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více