Kniha Patrika Nachera:
Devatero řemesel a desátá bída
Devatero řemesel, desátá bída – aneb nelze docílit stavu, aby dnes člověk rozuměl všemu, ba dokonce ani v rámci jednoho oboru, jedné disciplíny či odvětví. Na všechno si musíme brát odborníky a samozřejmě za to zaplatit. A to celé v kontrastu s tím, že dnes žijeme ve světě, kde máme na každém kroku pomocníky – mobil, notebook, tablet, bezkontaktní platební kartu, internetbanking, smartbanking a v neposlední řadě samotný internet.
I přesto je pro nás současný svět paradoxně méně srozumitelným. Nebo je to právě proto? A my jsme stále více a častěji závislejší na jiných. Jak je to možné? Svět se specializuje. Vznikají složitější produkty, komplikovanější vztahy, detailnější podklady, zvyšuje se množství různých zprostředkovatelů, poradců, specializovaných firem, dostupných dat, často a zbytečně se mění zákony, předpisy a nařízení ve snaze pokrýt všechny situace a okolnosti.
K tomu poslednímu by se hodilo našim zákonodárcům, ale vlastně všem lidem zmínit jedno latinské přísloví: „Není vždy čestné, co je dovoleno.“ Přitom na základním principu vydělávání a bohatnutí, uchovávání hodnot, investování či kontroly rizik se nic nemění ani měnit nemůže. Stejně tak jistě není náhoda, že jsou výrobky, zařízení, spotřebiče a přístroje komplikovanější a složitější, což koneckonců vidíme na stále rozměrnějších návodech, které mají pomalu rozsah románu Vojna a mír, a to i pro banální přístroje typu kávovaru či obyčejného mobilu.
Takže při instalaci nebo sebemenší manipulaci je zapotřebí volat odborníka. V současné době si u auta pomalu nevyměníme ani obyčejnou žárovku, pokud ho nechceme skoro celé rozebrat.
Další díly našeho seriálu o knize Konec finančních negramotů v Čechách si můžete přečíst ZDE!